Ana Sayfa >> RÖPORTAJLAR >> Sinemacılara akademik destek

Eklenme tarihi : 26-03-2014 02:21:03

Sinemacılara akademik destek
Kar Film Festivali’nde 129 film yarıştı

Sinemacılara akademik destek
Başvuru aşaması yarı online, jüri oylaması online yapılan Festival’in koordinatörü İbrahim Ethem Zinderen ile özel röportaj...

Binfikir  Röportaj
Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi, ilkini 2004 yılında yaptığı Uluslararası Kar Film Festivali’nin bu yıl 10’uncusunu gerçekleştiriyor. Film oylamalarının online yapıldığı Türkiye’nin ilk ve tek online film festivali olarak bilinen festival, o dönemde öğrenci olan Uğur Bakan ve Ufuk Bakan isimli öğrencilerin ortaya attığı fikirle benimsenmişti.  Festivalin online yapılabilmesi ise şu anda İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Uğur Yavuz’un hazırladığı özel bir yazılım ile mümkün oluyor.

Uluslar arası öğrenci filmleri katılımına imkan sağlayan Festival’in bu yılki  Organizasyon ve Koordinatörlüğü’nü İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi İbrahim Ethem Zinderen ve Taner Solmaz, birlikte yürütüyorlar. Önceki yıllarda  “Yabancılık”, “Küresel Isınma”  gibi temaların işlendiği festivalde bu yıl konu seçimi yapılmayarak serbest bırakıldı.  10. Uluslararası Kar Film Festivalinde kurgusal, deneysel, belgesel, reklam ve animasyon olmak üzere 5 kategoride başvuru yapan 181 filmden festival kıstaslarını yerine getiren 129 kısa film yarışmaya kabul edildi.

Binfikir Sinema Gazetesi olarak, 27-28 Mart tarihleri arasında yapılacak olan 10. Uluslararası Kar Film Festivali hakkında Festival ve  Organizasyon Koordinatörü görevini yürüten İbrahim Ethem Zinderen ile keyifle okuyacağınız özel bir  söyleşi gerçekleştirdik.

Kar Film Festivali nedir?

Uluslararası katılımın da olduğu Kar Film Festivali, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından her yılın Mart ayında Türkiye ve yurtdışındaki İletişim, Güzel Sanatlar, ile Sanat ve Tasarım Fakülteleri başta olmak üzere ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile akademisyenlerin katılımlarıyla düzenli olarak gerçekleştirilen bir festivaldir. Festival kapsamındaki etkinliklerin başında yer alan kısa film yarışmasında kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel ve reklam olmak üzere toplam 5 kategoride birinci, ikinci ve üçüncü olan filmler ödüllendiriliyor. Ancak Festival sadece film yarışmasıyla sınırlı kalmıyor. Bu kapsamda yönetmenler, sinema ve televizyon sektöründen tecrübe sahibi isimler ve ünlülerin katılımları da oluyor. Bu çerçevede festival söyleşiler, workshop çalışmaları, stund-up gösterileri ve gala gecesi biçiminde özetlenebilir. Ayrıca festival kapsamında gerçekleşecek olan panel, söyleşi ve gösterimler ücretsiz ve halka da açık biçimde gerçekleşiyor.

 

Kar Film Festivali dendiğinde aklımıza ilk ne gelmeli?

Kar Film Festivali’nin en önemli özelliği ülkemizde film oylamalarının “on-line” olarak gerçekleştirildiği “ilk” ve “tek” festival olma özelliğine sahip olmasıdır. Bu yüzden Kar Film Festivali için “online festival” nitelemesi yapılıyor.

Online festival mi, bu nasıl işliyor?

Festivalimizin film oylamaları tamamen on-line zeminde gerçekleşiyor. Bunun için öncelikle katılımcı filmler web sitemize yükleniyor, izleme linki jüri üyelerine özel atanan kullanıcı adı ve parola ile birlikte gönderilerek on-line oylama başlatılıyor. Her kategoride bir oy hakkına sahip olan Jüri üyesi, her bir kategoride filmleri izleyerek "en iyi film" için oy kullanıyor. Böylece tüm jüri üyelerinin oylarıyla her kategoride en çok oyu alan en iyi "birinci, ikinci ve üçüncü "film belirleniyor.   

 

Aslında festivalin on-line bir zeminde işlemesi öncelikle başvuru aşamasında gerçekleşiyor. Başvuruları web sitemiz üzerinden on-line bir formun doldurulup filmin bu siteye yüklenmesi ile alıyoruz. Ancak bu noktada birçok sorunla karşılaştığımız için doldurulan on-line formun çıktısını kargo veya posta yoluyla, biri VOB diğer MPEG2 olmak üzere iki DVD ile gönderilmesini istiyoruz. Birçok katılımcının filmin istenen formatta sitemize yüklemekte zorluk yaşaması ve filmlerin yüksek kaliteli kopyasının gerekli görülmesinin yanı sıra başvuruların ıslak imzalı bir nüsha hatta varsa telif haklarına ilişkin ekleri de içeren evraklar ile kayıt altına alınması önemli hususlar olduğu için başvuru aşaması yarı on-line, oylama tam online biçimde gerçekleşiyor.

 


Kimler, hangi tür filmler katılabilir, katılıyor?

Uluslararası Kar Film Festivali'nde katılım ağırlıklı olarak İletişim, Güzel Sanatlar ile Sanat ve Tasarım Fakülteleri’nde okuyan öğrencilerinden oluşsa da festivalde bu anlamda herhangi bir kısıtlama yok, öğrenci filmleri yarışıyor. Dolayısıyla, ön lisans, lisans ve master düzeyinde öğrenim görenler başvurabiliyor. Mesela bu sene ön lisans, lisans ve master düzeyinde katılımların yanı sıra; Mühendislik, Tıp veya Beden Eğitimi gibi farklı fakültelerde öğrenim gören katılımcılar da oldu. Katılımlar ise Kurgusal, Deneysel, Belgesel, Reklam ve Animasyon olmak üzere 5 kategoride gerçekleşiyor.


Festival online olunca jüri, seçici kurul nasıl oluşuyor?

Jüri heyeti Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki üniversitelerin, İletişim, Güzel Sanatlar ile Sanat ve Tasarım Fakültelerinin ilgili bölümlerinden bir akademisyen ve bir öğrenci temsilcisi ile sinema-televizyon sektöründen yönetmen ve sinema eleştirmenlerinden oluşuyor.


Festival komitesinde kimler yer alıyor?

Festival komitesinin yönetim kademesi Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki akademisyenlerden, alt bir komite olarak öğrenci komitesi ise İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Özelllikle öğrenci komitesinde yer almak adına farklı üniversitelerden ve Atatürk Üniversitesi bünyesindeki farklı fakültelerden talepler alsak da bu konuda öncelik organizasyonun sahibi olan İletişim Fakültesi’nde okuyan öğrencilere veriliyor.

Festivalin genel hedefi ve amacı nedir?

Festival sinemaseverleri buluşturmanın yanı sıra bölgenin tanıtımına ve gelişimine de önemli katkılar sağlıyor. Temel amacı ise yetenekli sinemacıların amatör çalışmalarını desteklemek, sinema ve televizyon sektöründe tanınmış oyuncu ve yönetmenlerle sinema sanatına ilgi duyan genç sinemacıları buluşturmak. Projenin uzun vadeli amacı ise uzun metrajlı filmlerde rastlanması güç değişik konuları ve yaşamın ayrıntısına dair yaklaşımları görünür kılarak kültürel bir çaba olan sinemanın ürünlerine tanıklık ve öncülük etmek. Bu şekilde çekim ve gösterim bağlamında bütçe sıkıntısı içinde bulunan filmlerin sergilenmesi ve konuk, izleyici, eser sahipleri arasında etkileşimin sağlanması için ortak bir platform oluşturulması hedefleniyor.

 


Festivalin bu yıl için özel bir amacı var mı, bir konu seçildi mi?

Geçtiğimiz yıllarda, örneğin 8. Kar Film Festival’nde “yabancılık” 9.  Kar Film Festival’nde “küresel ısınma” gibi festival için belli temalar seçilmişti. Ancak bu yıl festivale herhangi bir sınırlama getirmek istemedik. Beş kategoride istenen içeriğe sahip olan tüm film başvuruları kabul edildi.


Online festivalde katılımcı filmleri oylamanın sağlıklı olduğundan nasıl emin oluyorsunuz?
 
Kar Film Festivali’nin ilki 2004’te online bir festival olarak başlamıştı. Bu festivalin online olması düşüncesini o dönemde öğrenci olan Uğur Bakan ve Ufuk Bakan ortaya atmıştı. Festivalin yazılımlarını ise şu anda İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Uğur YAVUZ hocamız hazırlamıştı. Tabi ki zaman içinde edinilen tecrübelerle bu altyapı geliştirildi. Dolayısıyla şu anda jüri üyelerine atanan kullanıcı adı ve parola ile birden fazla oy kullanmak mümkün değil. Online oylamalar yapıldıktan sonra Atatürk Üniversitesi BAUM (Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi)’dan oylama bilgilerini alarak sonuçları açıklıyoruz.

 

10. Kar Film Festivali’ne kaç film başvurdu?

Bu sene festival kapsamında gerçekleşecek film yarışmasına 181 film başvurusu alındı, kriterlere uymayan (veya bozuk görüntülü) filmler elenmiş, 5 kategoride yarışacak toplam kısa metrajlı film sayısı 129 olarak belirlendikten sonra oylamaya sunuldu.


Bu filmlerin hepsi yarışacak mı yoksa ön eleme yapılıyor mu?

Film başvuruları alındıktan sonra başvuruların istenen kriterlere uyup uymadığına bağlı olarak bazı filmler eleniyor. Örneğin filmin istenen formatlarda olmaması, başvuru formunun tam olarak doldurulmaması veya gönderilen filmlerin açılmaması gibi sebeplerle bazı filmler elendi. Bu kriterleri yerine getiren başvurular oylama için hazırlanıyor. Bunun haricinde film içeriğine ilişkin herhangi bir eleme söz konusu olmadığını söyleyebilirim.


Katılımcı filmlerin tür, adları ve kadrolarını festivalden önce duyurabiliyor muyuz?
 

Festivale başvurusu alınan filmlerden kriterleri yerine getirmeyen filmleri eledikten sonra başvuru sahibini bu konuda bilgilendiriyoruz. Yarışma aşamasına hazırlanan filmlerin değerlendirme süreci sona erdikten sonra kazanan filmleri festival tarihine bir hafta kala ilan ediyoruz.


Festival nasıl finanse ediliyor?

Festival Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenleniyor. Ancak bir fakültenin kendi imkanlarıyla bu organizasyonun altından kalkması mümkün değil. Dolayısıyla T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nden bu konuda finansal destek alınıyor. Bunun haricinde çeşitli sektörlerde yer alan yerel ve ulusal firmalarla da sponsorluk anlaşması yapılıyor.


Festivale katılan filmler sonra ne oluyor?

Festivale katılan filmler dereceye girse de girmese de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu filmlere daha sonra web sitemizde yer veriliyor. Web sitemizde Kar Film Festivali kapsamında gerçekleşen yarışmaya katılan filmler yıla göre kategorize edilerek sunuluyor.


Geçmişte bu festivalde başarılı olduktan sonra sinema, televizyon sektöründe kendini gösterebilen odlu mu?
 

Evet, geçmiş yıllarda Kar Film Festivali’nden ödül alan birçok filmin başka festivallerden de ödülle döndüğüne tanık olduk. Ayrıca bu festivalde ödül alıp sinema, televizyon sektöründe önemli noktalara gelen isimler de bulunuyor. On yıllık süreçte bunun çok örneği var ama en yakın örneğini vermek gerekirse 2012 yılında Kar Film Festivali’nde ödül alan yönetmenliğini Orhan İNCE’nin yaptığı “Ali Ata Bak” filmi bir çok festivalden ödülle dönmüş birçok yerde de gösterime girmişti. Yine aynı yıl Burak TÜRTEN’in “Çöp” isimli belgeseli de Kar Film Festivali’nin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında birçok ödül almış filmlerden.

Bu yıl,  kazanan filmleri altın ödülleri verileceği açıklandı, bu ödüller sabit mi, her yıl değişiyor mu?
 

Kar Film Festivali’nde geçtiğimiz yıllarda farklı ödüller de verilmişti ancak özellikle son yıllarda 5 kategoride 15 kişiye verilen altın ödülünün standartlaşmaya başladığını söyleyebilirim.


Son olarak bu yıl ki festivale ilgili ne söylemek istersiniz?
 

Bu yıl onuncusu düzenlenen festivalde film yarışması, film gösterimleri, tanınmış oyuncu ve yönetmen söyleşileri, stand-up gösterisi, farklı Üniversitelerden gelen akademisyenler, öğrenciler ve İletişim Fakültesi’nden sektöre uzanan tecrübe sahibi isimlerin katılımları olacak. Tam bir festival havasında geçecek olan 10. Uluslararası Kar Film Festivali 27/28 Mart'ta herkese açık biçimde Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde gerçekleşecek.

Festival ile ilgili gelişmeleri web sayfamızdan ve resmi facebook hesabımızdan takip edebilirler:  

http://karfilm.atauni.edu.tr/

https://www.facebook.com/karfilmfestivali

10. Uluslararası kar Film Festivali Yarışmacı Film Listesi:

Abdulkerim Tunç 7 8 Musab Oğuz Kurgusal Film

Recep Güner Amaç Deneysel Film

Hüseyin Eken Ana Kurgusal Film

Anadoluda Ana

Olmak Belgesel Film

Uğur Dikilitaş

Arınç Arısoy Annemiz Kurgusal Film

Rıdvan Yavuz Anomi Kurgusal Film

Mehmet Yılmaz Atila Aşırı Doz Deneysel Film

Ümit Tayam Ayrılık Kurgusal Film

Muhammet Demirbaş Ben Bir Başkasıdır Deneysel Film

Mahmut Duran Bilinç Üstü Kurgusal Film

Bir Gazetecinin Sessiz

Çığlığı Belgesel Film

Mehmet Yılmaz

Murat Çelik Bir Güzel Ki Belgesel Film

Can Ertan Bir Orman Hikayesi Kurgusal Film

Can Savaş Bir Plastik Bir Yaşam Reklam Film

Abuzer Çetinkaya Birlik güçtür Kurgusal Film

Haydar Ay Boğada Buluşalım Belgesel Film

Hakan Hücum Boş Köy Kurgusal Film

Buken Suri (Suriyeli

Gelinler) Belgesel Film

Yaşar Oktay

Emre Sefer Cesur Kurgusal Film

Turgay Kural Cibik Belgesel Film

Filiz Kocamaz Cruzy Curls Reklam Film

Savaş Keskin Çafi Belgesel Film

Gökhan Öcal Çatuk Belgesel Film

Haydar Ay Çocuk Gelin Reklam Film

Mehmet Yamak -

Muhammet Ateş Dayı Kurgusal Film

Mehmet Yılmaz Atila Deli Kurgusal Film

Ferhat Zengin Deniz Feneri Animasyon Film

Ali Gazi Özdurmuş Deniz Yıldızı Belgesel Film

Seyfullah Şahin

Doğu Batı ve Diğer

Masallar Deneysel Film

Okan Akbaba Dönüşümüz Hayat Reklam Film

Hakan Berber Dört Yapraklı Yonca Kurgusal Film

Vahit Sarıtaş Dünya Malı Animasyon Film

Koray Sevindi Ekmek Kurgusal Film

Ethem Özgüven Elveda Kurgusal Film

Esra Kandemir En Büyük Kurgusal Film

Furkan Soydan Engelçiz Deneysel Film

Furkan Soydan Engellenmek Kurgusal Film

Fahrettin Varol Engelsiz Yürekler Belgesel Film

Arınç Arısoy Evrim Animasyon Film

Ceyhun Bağcı

Fırata Düşen Cemre:

Üzüm Belgesel Film

Buğra Uğur Sofu Flower (Frezya) Animasyon Film

Emrah Kılıç Gecekondu Mahallesi Belgesel Film

Servet Özdemir Geçiyordum Uğradım Kurgusal Film

Giden Geminin

Ardından Kurgusal Film

Yılmaz Açar

Azime Cantaş Guernica Deneysel Film

Vedat Coşkun Hafi Deneysel Film

Ferhat Eren Hayal mi Gerçek mi? Kurgusal Film

Melik Sağlamtaş Hayatlar Deneysel Film

Hüseyin Eken Haydarpaşa Belgesel Film

Ali Can Düdükçü Herşeye Rağmen Kurgusal Film

Sercan Kule Ink & Paper Animasyon Film

Lütfican umut İd Deneysel Film

Halil Aydın İlk Işık Kurgusal Film

Gökhan Güngördü İlle De Roman Olsun Belgesel Film

Okan Altın - Mehmet

Aktaş İlmek Belgesel Film

Mahmut Duran İntihar Deneysel Film

Emina Reçberoğlu İs Lekesi Belgesel Film

Zeynep Altay İzohips Kurgusal Film

Furkan Soydan K4-k1 Belgesel Film

Koray Sevindi Kafa Animasyon Film

Mert Ahmet Öfkeli Kağıt Kurgusal Film

Mert Kaplan Kalender Belgesel Film

Tuğba Batır Karain Belgesel Film

Mehmet İsmail Çeçen Karazli Belgesel Film

Savaş Keskin Kardeşlik Uykusu Belgesel Film

Orhun Demirci Kayıp Cennet Deneysel Film

Gurur Sönmez Kırışık Kurgusal Film

Emre Kılınç Kırmızıdır İyilik Deneysel Film

Sercan Kule Kim Olduğu Belirsiz Kurgusal Film

Hakan Berber Kişiliğini Yansıt Reklam Film

Ulvi Karayiğit Kola Reklam Film

Cansu Şahin Kulis Kurgusal Film

Ali Haydar Gönül Kuzguncuk Belgesel Film

Hakan Berber Last Cin Toni Reklam Film

Ahmet Bikiç Mama Kurgusal Film

Selman Deniz - Cüneyt

Toros Mamoste Kurgusal Film

Mert Ahmet Öfkeli Mayi Deneysel Film

Hasan Kılıç Medcezir Kurgusal Film

Osman Aslan Mışmış Belgesel Film

Muhammet Lütfü Akbaş Mızıka Kurgusal Film

Ömer Çevirme Mülteci Kurgusal Film

Bilgi Diren Güneş Natürmorg Deneysel Film

Özgür Barut Nogay El Belgesel Film

Burak Varlık Nuri Bardak Reklam Film

Caner Ödemir Nükleer Başlıklı Kız Deneysel Film

Şerif Polat Öldürdüm Kurgusal Film

Şerif Polat Ölümün Sessizliği Kurgusal Film

Umutcan Çekiliş Önyargı Kurgusal Film

Emrullah Ecer - Eren

Akman

Özgürlüğe Koşmak

"Ultra Maratonun

Yalnız ve Cesur

Kadını" Belgesel Film

Halil Kahraman Özgürlük Masalı Kurgusal Film

Parayla Ölümü Satın

Almayın Reklam Film

Merve Pınar Üşümüş

Mine Sarahan Puset Deneysel Film

Emre Ertürk Rapunzel'in Dükkanı Belgesel Film

Nebi Sarı Rengini kaybetme Kurgusal Film

Selin Özdestici Renkli Dünyalar Belgesel Film

Kaner akaner Sabuni Belgesel Film

Rukiye Özge Köken Saç Kurgusal Film

Ümit Tayam Saklı Kurgusal Film

Ulvi Karayiğit Salça Reklam Film

Ali Avlar Sazende Belgesel Film

Ersin Kozan Secret Mermories Animasyon Film

Yücel Turgut Seçim Senin Deneysel Film

Servet Yıldıztepe sh 13 37 Kurgusal Film

Hasan Kılıç Siber Deneysel Film

Ceren Keklik Siyah Deneysel Film

Özhan Özdemir Siyah Beyaz Kurgusal Film

Kaner Akaner Siyah Beyaz Kurgusal Film

Murat Bektaş Siyah Yağmur Animasyon Film

Zeynep Altay siyaha Bakmak Belgesel Film

Ahmet Bikiç Son Eller Belgesel Film

Mehmet Ali Çınar Su Kurgusal Film

Mehmet Yılmaz Atila Tadelle Reklam Film

Emre Avcı Tehlikeli Oyunlar Kurgusal Film

Hasan Demirtaş Tengav Dar Kurgusal Film

Elif Sevda Demircan Toplu Ulaşın Animasyon Film

Rıdvan Yavuz Toprağın Çocukları Belgesel Film

Celal Köken Toprağın Nabzı Belgesel Film

Hüseyin Ersin Fırat Tükürük Kurgusal Film

Tuna Kaptan Two At The Border Belgesel Film

Ufuk Çizgisinin

Kaybolduğu Yer Deneysel Film

Yağmur Kaya

Lokman Karahan Umut Kurgusal Film

Sinan Aygün Uzak Belgesel Film

Ceyhun Yazıcı

Vosvosdan Daha

Fazlası Belgesel Film

Muzaffer Mehmet Çağlar Yabancı Kurgusal Film

Caner Şanlı Yardım Eli Animasyon Film

Kani Emiroğlu Yıldız Belgesel Film

Muhammet Beyazdağ Zarok Belgesel Film

Özer Kesemen Zen Belgesel Film

Medya Işıktaş Zilan'ın Yıldızları Kurgusal FilmYorumlar

[ Yorum Yaz ]

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorumu siz yapın...
İlginizi çekebilecek Diğer RÖPORTAJLAR Haberleri
Paylaş
Çok Okunan Haberler
Etiketler